Jak działa drukarka fiskalna?

white and black coffee maker

Drukarka fiskalna to urządzenie rejestrujące przychody danej firmy, na potrzeby rozliczenia podatków. Z pozoru jej opis brzmi podobnie do celu działania kasy fiskalnej, jednak drukarka fiskalna to urządzenie, które nie działa samodzielnie, aby mogło funkcjonować potrzebuje podłączenia do komputera.

Jak działa drukarka fiskalna? Zasada jest bardzo prosta. To urządzenie przeznaczone jedynie do rejestracji transakcji i wydawania paragonów, które otrzymują klienci. elektroniczne odpowiedniki paragonów zapisywane są w formie elektronicznej i pozostają do dyspozycji przedsiębiorcy w celach archiwizacji (to ważne ponieważ firmy mają obowiązek przechowywanie takich dokumentów aż przez 5 lat). Dzięki podłączeniu do komputera z właściwym oprogramowaniem urządzeniem można sterować.

Każdy przedsiębiorca, którego działalność bazuje na sprzedaży po przekroczeniu określonej przez Ministerstwo Finansów wartości rocznych obrotów (obecnie jest to 20 000 zł) zobowiązany jest do rejestrowania swojej sprzedaży. Do wyboru ma dwa rodzaje urządzeń: kasy fiskalne, lub właśnie omawiane drukarki fiskalne. Kolejnym ważnym aspektem działania drukarek fiskalnych jest opcja generowania i druku dobowych raportów sprzedaży oraz zapisywania sum dziennych utargów w formie elektronicznej w obsługującym drukarkę programie komputerowym.

Zobacz jak działa kasa z czytnikiem kodów

Z pozoru może wydawać się, że to kasa fiskalna jest wygodniejszym urządzeniem, ponieważ działa samodzielnie. Jednak drukarka fiskalna online posiada szereg zalet, dzięki którym zyskuje stale rosnącą grupę odbiorców wśród przedsiębiorców. Dzięki połączenie z systemem komputerowym i sterowaniu urządzeniem z perspektywy komputera, drukarki fiskalne oferują bardziej zaawansowane i wygodne w użytkowaniu opcje związane z przetwarzaniem zapisanych w niej danych. Kasy fiskalne są także wygodniejsze z perspektywy archiwizacji dokumentów sprzedaży. Posiadanie komputera ze stosownym programem w punkcie sprzedaży nie jest obecnie rzeczą, która może stanowić barierę. Dodatkowo drukarki fiskalne są mniejsze gabarytowo od kas.