Jak działają terminale płatnicze?

man looking at white digital device

W ostatnim czasie terminale płatnicze można spotkać właściwie na każdym kroku. Jeszcze kilka lat temu można było z nich korzystać jedynie w sklepach, podczas gdy obecnie można z nich korzystać także w kawiarniach, barach szybkiej obsługi, a nawet w miejscach samoobsługowych. Wiadomo, że to bardzo duże ułatwienie, zwłaszcza w momencie, w którym dysponujemy jedynie kartą do bankomatu, czy chcemy zapłacić za pomocą BLIK-u. Ten ostatni jest prawdziwym hitem, dlatego warto wiedzieć, w jaki właściwie sposób działają takie terminale, jak sobie radzić z ich obsługą, nawet jeśli chodzi o same płatności.


Nie taki terminal straszny
Wiadomo, że zwykle pierwsza płatność może być dość stresująca, jednak każda kolejna będzie już czymś klasycznym. Otóż na samym początku podaje się kwotę, która ma zostać pobrana z konta. Wiadomo, że jeśli chcemy zapłacić w markecie, często pani kasjerka jednym kliknięciem zaznacza sposób płatności i tym samym na ekranie urządzenia wyskakuje wskazana kwota. Jednak w przypadku pizzerii czy innego typu miejsc, bardzo często wprowadza się ręcznie właśnie taką kwotę. Kolejnym krokiem jest potwierdzenie płatności i tutaj klient albo podaje PIN do karty, którą wcześniej przyłożył do urządzenia, albo wbija kod BLIK, który wygenerował w aplikacji mobilnej swojego banku. Nie ma znaczenia, którą z możliwości wybierzemy, ponieważ całość przebiega naprawdę bardzo sprawnie.

Sprawdź co to jest kolektor do skanowania i jakie są obecnie ceny małych kas fiskalnych

Właściwie w ciągu kilkunastu sekund dostajemy informacje na swój telefon, że z konta została pobrana określona kwota, jednocześnie z terminala drukowane jest potwierdzenie. Warto zastanowić się nad tym, w jak wielu sytuacjach korzystanie z tego typu możliwości może nam ułatwić życie. Czasami wychodzimy gdzieś ze znajomymi i nie zabieramy ze sobą portfela, a tutaj płatność za pomocą telefonu jest również możliwa. Koniecznie należy pamiętać o tego typu możliwości, gdy następnym razem wybierzemy się na spacer i będzie nam się chciało pić, gdyż taki sposób płacenia może pomóc w ugaszeniu pragnienia.